ConvertFashion – Un vis devenit realitate prin Start-Up

ANDREEA MOROȘANU – EDITOR
Săptămâna trecută am avut ocazia să păşesc într-un atelier de creaţie vestimentară, să observ îndeaproape întreaga munca care stă în spatele obiectelor vestimentare, munca mult mai uşor de realizat cu ajutorul utilajelor de ultima generaţie, dar şi cu multă pasiune din partea unui personal frumos.
Am stat de vorbă cu iniţiatoarea acestui proiect promiţător, Ana Băjenaru, care îmi este deasemenea o bună prietenă din copilărie, deci pot spune că emoţiile au fost la cote maxime pentru că în astfel de momente realizăm trecerea timpului.
Ana, este o iubitoare a modei dar şi o persoană extrem de ambiţioasă care a reuşit să dea viaţa visului ei. Încă din trecut, îmi amintesc o vorbă a ei: „În viaţă dacă ne îmbinam muncă cu pasiunea dăm naştere unor minuni”.
Din copilărie, Ana a cochetat cu tot ce ţine de stilul vestimentar, haine şi realizarea ţinutelor din ce avea la acel moment, apoi viaţa a îndreptat-o către facultatea de psihologie, dar niciodată nu a încetat să spere că într-o bună zi visul ei v-a deveni realitate, iar astăzi este dovada vie că în viaţa ambiţia şi perseverenţa nu trebuie să înceteze niciodată! Am vrut să ne spună chiar ea paşii parcurşi şi motivaţia pentru realizarea acestui proiect minunat!
Vă invit să parcurgeţi acest interviu, extrem de emoţionant pentru mine, cu ajutorul căruia descoperiţi întreaga munca din spatele unui atelier de creaţie vestimentară dar sper să vă şi inspire, motiveze în realizarea oricărui ideal.

Andreea Moroșanu: Cum ţi-ai descoperit pasiunea în domeniul designului vestimentar? Care a fost prima ta experienţă legată de creaţie?
Ana Băjenaru: Încă din vremea copilăriei am avut acces la maşina de cusut Singer ce aparţinea bunicii mele, care mi-a fost aproape în a-mi oferi răspunsuri legate de curiozităţile pe care le aveam în aria croitoriei, aceasta fiind o croitoreasă desăvârşită! Am bucuria de a duce mai departe acest sâmbure moştenit din cultura familiei. La vârsta de 4-5 ani mă jucam cu nasturi şi petice, ca apoi să învăţ să cos liniar şi cu ajutorul bunicii realizăm creaţii vestimentare în miniatură, pentru păpuşi. În adolescenţă am început să modific hainele mele şi ale prietenelor, realizăm bustiere din blugi şi modificăm blugii vechi prin decolorare şi accesorizare.

Andreea M: Cum au reacţionat cei din jur în momentul în care te-ai decis să-ţi transformi visul în realitate? Cum ai dat startul acestui bussines şi cât suport ai avut din partea familiei şi a apropiaţilor? Cât de greu a fost să accesezi fonduri europene?
Ana Băjenaru: Susţinerea într-un domeniu creativ a fost o aşteptare neîmplinită, părinţii mei sunt adepţii lucrurilor practice, concrete şi singurii susţinători o lungă perioadă au fost prietenii. Am ales să lupt pentru lucrurile în care eu cred şi în adâncul sufletului nu am renunţat niciodată la visul meu, acela de a crea! Este destul de frustrant să ţi se interzică acea chemare a sufletului, am rătăcit în varii domenii, că ulterior să revin la pasiunea mea şi după mult timp am sentimental de împlinire pentru că îmi pot fructifica timpul într-un domeniu care îmi aduce satisfacţie. Oamenii sunt reticenţi când vine vorba de lucruri măreţe, nu fac asta pentru a dobândi faima sau monetizare, vreau doar să fiu eu.

După ce am devenit mamă, nevoia de siguranţă şi stabilitate s-a accentuat, mi-am adus aminte de mine, de perioada copilăriei mele, de lucrurile care mă fac fericită şi mi-am găsit puterea interioară de a merge pe această cale a împlinirii. Am decis să accesez fonduri Europene în cadrul programului Start-UP, în anul 2018 am înfiinţat ConvertFashion S.R.L, urmând mult timp dedicat căutării utilajelor industriale profesionale, am cules detalii tehnice. Am găsit o bună comunicare şi îndrumare din partea unor oameni cu multă experienţă în domeniu, îl menţionez pe domnul Ştefan Gutu şi soţia sa deţinători ai Faver S.R.L, ce mi-au fost de mare ajutor cu sfaturi şi informaţii şi vreau să le mulţumesc pe această cale. Punerea pe picioare a afacerii s-a intersectat cu perioada pandemică şi multe alte obstacole, însă este un proces în plină dezvoltare care depinde de activitatea organizaţionala şi decizionala.
Andreea M: Câtă muncă există în spatele unui atelier de creaţie vestimentară? Ce implică înfiinţarea acestuia?
Ana Bajenaru: Înfiinţarea unui atelier de creaţie vestimentară implica mult curaj, că în orice alt domeniu de afaceri, există un plan de afacere prestabilit pe o perioadă de cel puţin 2-3 ani care trebuie respectat pentru atingerea obiectivelor dorite. O bună organizare este esenţială pentru a obţine randament, deasemenea comunicarea este un factor cheie. Am descoperit foarte multe domenii care se intersectează cu activitatea de a crea articole vestimentare, de la schiţa, la realizarea tiparului, alegerea tipului de cusătură, alegerea utilajului potrivit, execuţia, alegerea modelelor, realizarea de poze profesionale, promovarea şi vânzarea.
Andreea M: Ce anume te inspiră în alegerea materialelor, să creezi tiparele, cărei categorii de persoane te adresezi?
Ana Băjenaru: Prima ca ordine este ideea, de la asta trec la a-mi transpune ideea într –o schiţa, după care urmează set-up-ul materialelor şi a cusăturilor, realizarea tiparului, execuţia, eventuale retuşuri, până ideea prinde conturul dorit în plan real. În ceea ce priveşte materialele, sunt deschisă în a găsi noi contractanţi în măsură să corespundă nevoilor. Doresc materiale de calitate, rezistente în timp.

ConverFashion se adresează exclusiv femeilor cu vârste cuprinse între 16-45 ani, persoanelor puternice, încrezătoare şi uneori excentrice.
Andreea M: Cat de mult intenţionezi să îţi extinzi afacerea? Care este obiectivul la care doreşti să ajungi? Te-ai gândit pe viitor să-ţi extinzi afacerea pe piaţa internaţională?
Ana Băjenaru: Îmi doresc să acaparez piaţa naţională dar şi internaţională având în vedere oportunităţile create prin prisma internetului şi promovării online. Cei interesaţi de articole vestimentare produse de ConvertFashion vor putea achiziţiona, în curând direct de pe site-ul oficial.
Obiectivul meu este acela de a aduce pe piaţa creaţii vestimentare unice, inedite în măsură să revoluţioneze lumea modei. Îmi doresc ca persoanele ce aleg să cumpere de la ConvertFashion să se bucure de confortul oferit de articolul vestimentar dar şi încrederea pe care ţi-o oferă un produs care îţi completează felul de a fi.
Vreau să aduc un plus de frumuseţe şi stil, pentru doamnele şi domnişoarele cu personalitate.
Acesta a fost emoţionantul interviu, cu antreprenoarea Ana Băjenaru, care prin experienţa împărtăşită de ea doreşte să motiveze toţi tinerii, dar nu numai, să dea viaţa viselor şi să aibe curajul să îşi înfiinţeze propria afacere.
