Astra Giurgiu-Oleksandriya 0-0. Giurgiuvenii joacă calificarea peste o saptămână în Ucraina!

Astra a remizat cu echipa ucraineană Oleksandriya în prima manşă din  turul 3 al Europa League.
La Giurgiu, a fost un joc tipic de calificare, în care niciuna dintre echipe nu a riscat, pentru a nu face paşi greşiți.
Belu a avut prima ocazie pentru echipa pregătită de Edi Iordănescu, numai că şutul său puternic a ridicat spectatorii în picioare, dar nu a nimerit ţinta. Până la pauză, Benada a reluat alături după ce a apărut bine la un corner.

Deşi a forţat în repriza secundă cu Marquinhos, Le Tallec şi Balaure, Astra nu a reuşit să înscrie. Pe final, ucrainenii au evoluat în inferioritate numerică, după eliminarea fundaşului central Basov, pentru cumul de cartonaşe galbene.

Doar Nicoară a mai încercat să aducă golul victoriei, din lovitură liberă, iar Astra – Oleksandriya s-a încheiat fără gol la capătul unui joc cu puține ocazii clare, de ambele părți, iar soarta calificării de decide peste o săptămână.